POLSKA MISJA KATOLICKA SINGEN

Sakrament Małżeństwa

Małżeństwo i rodzina stanowią podstawową komórkę społeczeństwa i należą do najcenniejszych dóbr ludzkości.

Chrześcijanin winien zawsze pamiętać, że to sam Bóg ustanowił małżeństwo, stwarzając mężczyznę i kobietę na swój obraz i podobieństwo. Jest to zatem przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na ich własne dobro oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa.

Przymierze to między ochrzczonymi zostało przez Chrystusa podniesione do godności sakramentu jako związku Chrystusa i Kościoła, w którym sam Bóg udziela małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół.

W Sakramencie Małżeństwa Chrystus włącza miłość ludzką w nurt nieskończonej miłości Boga oraz konsekruje czynności małżonków - ich wszystkie uczucia oraz gesty, którymi się obdarzają, a które obok wartości czysto ludzkich i psychologicznych nabierają w sakramencie małżeństwa charakteru nadprzyrodzonego.

Sakrament małżeństwa umacnia jedność małżonków i daje siłę do wytrwania w wierności.

***

INFORMACJA DLA NARZECZONYCH

  • Narzeczeni powinni zgłosić się do proboszcza (kancelarii parafialnej) co najmniej na 3 miesiące przed planowanym ślubem.
  • Proboszcz ma stwierdzić, czy kandydaci odpowiadają warunkom stawianym przez Kościół, by mógł zaistnieć sakrament małżeństwa.
  • Jeśli narzeczony lub narzeczona (jedno z nich) nie jest katolikiem - wymagania dla strony katolickiej pozostają te same, odmienne są natomiast dla strony niekatolickiej - w zależności od religii bądź wyznania.
  • Tylko proboszcz parafii, do której aktualnie należą narzeczeni (na terenie której obecnie mieszkają) ma prawo i obowiązek przeprowadzić rozmowy przedmałżeńskie i wypełnić wymagany prawem protokół. Dotyczy to szczególnie ślubów planowanych za granicą np. w Polsce!

Na rozmowę należy przynieść:

• Dowody osobiste lub paszporty;

• Aktualne metryki chrztu (nie mogą być starsze niż 6 miesięcy!) wybrane w parafii chrztu narzeczonych;

• Na świadectwie chrztu (metryce) powinna być adnotacja o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Jeśli jej brak, należy uzyskać dodatkowe świadectwo z parafii, w której przyjęto sakrament bierzmowania;

• Świadectwo ślubu cywilnego (Bescheinigung über die Eheschließung) - gdy już taki ślub zawarli;

• lub - jeśli ślubu cywilnego jeszcze nie było - zaświadczenie o planowanym terminie ślubu cywilnego Anmeldung der Eheschließung und Terminbestätigung;

• w razie wcześniejszych związków i ślubu cywilnego - urzędowy akt rozwodu.

• Wdowa lub wdowiec: świadectwo zgonu współmałżonka;

• zachęca się, aby narzeczeni ukończyli tzw. kurs przedmałżeński - wtedy świadectwo jego ukończenia. O terminach katechezy przedmałżeńskiej (tzw. kurs) proszę dowiadywać się bezpośrednio u ks. Proboszcza. Terminy cyklicznie odbywających się kursów będą również umieszczane na stronie internetowej parafii oraz w ogłoszeniach.

• Na podstawie powyższych dokumentów oraz osobistej rozmowy proboszcza z narzeczonymi zostanie spisany protokół przedślubny (Ehevorbereitungsprotokoll).

***

Strony poświęcone małżeństwu i rodzinie:

https://poradnia-pmk.eu (Poradnia Rodzinna Familiaris)

www.spotkaniamalzenskie.pl (rekolekcje - dialog - spotkanie)

www.szansaspotkania.pl (miłość - małżeństwo - seksulaność)

www.sychar.org (Wspólnota Trudnych Małżeństw)

www.npr.pl (Naturalne Planowanie Rodziny)

www.gajdy.pl (terapia - rozwój duchowy)