Każda parafia posiada własną radę duszpasterską, która będąc organem doradczym proboszcza jednocześnie reprezentuje parafię na forum zewnętrznym oraz wobec wszystkich wiernych. Właściwa działalność rady zależy od kompetencji jej członków w dziedzinie funkcjonowania parafii, ich otwartości i zaangażowania. Istotne znaczenie posiadają także ich kwalifikacje etyczne, intelektualne oraz zdolność do formułowania własnych poglądów, które winny mieć przy tym zawsze na względzie dobro Kościoła.
***
Radzie Duszpasterskiej, według Kodeksu Prawa Kanonicznego, ma przewodniczyć proboszcz, a członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu uczestniczą w trosce duszpasterskiej o parafię i pomagają w ożywianiu działalności pasterskiej. Celem działania rady jest pomagać w duchu wiary w budowaniu żywej wspólnoty, podawać propozycje i sugestie dotyczące inicjatyw misyjnych, katechetycznych i apostolskich oraz planować działalność duszpasterską. Rada ma również obowiązek dokonywać rozeznania społecznej i duszpasterskiej sytuacji parafii, wspierać działalność grup i jednostek zaangażowanych działalność pastoralną, koordynować pracę, animować do współdziałania w ramach społeczności lokalnej, reprezentować parafię na forum publicznym, wspierać wzajemną wymianę informacji pomiędzy wiernymi, grupami itp., przygotowywać i przeprowadzać spotkania parafialne.
***
Jedną z możliwości powołania takiej instytucji jest przeprowadzenie powszechnych wyborów. W wyjątkowych okolicznościach Radę powołać może także sam proboszcz, który następnie przedkłada jej członków do akceptacji przez kurię diecezjalną.