POLSKA MISJA KATOLICKA SINGEN

Sakrament Pokuty

Spowiedź jest sakramentalną i osobistą drogą nawrócenia, skruchy, wyznania grzechów i powrotu do Boga. To sakrament, w którym doświadczamy i odkrywamy Boże Miłosierdzie.

Sakrament Pokuty ustanowił Chrystus, gdy po swoim zmartwychwstaniu w ukazał się swoim Apostołom i rzekł do nich: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane.” (J 20,19).

W sakramencie Pokuty bardzo ważne jest przygotowanie człowieka, który pragnie się wyspowiadać. Katechizm Kościoła Katolickiego wylicza tzw. Pięć warunków dobrej spowiedzi:

1.  Rachunek sumienia.

2.  Żal za grzechy.

3.  Mocne postanowienie poprawy.

4.  Szczera spowiedź.

5.  Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Szafarzem Sakramentu Pokuty są biskupi i kapłani, którzy są znakiem i narzędziem miłosierdzia i sprawiedliwości Bożej. Wykonują oni władzę odpuszczania grzechów w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi świętej i wyznać wszystkie swoje grzechy ciężkie.

Wyznanie grzechów ciężkich w spowiedzi świętej jest jedynym zwyczajnym sposobem uzyskania ich odpuszczenia.

Wyznanie grzechów lekkich (powszednich) nie jest wprawdzie bezwzględnie konieczne, ale Kościół zaleca częstą i regularną spowiedź (np. raz w miesiącu), by w ten sposób kształtować prawe sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami i czynić postępy w życiu duchowym.

W warunkach zwyczajnych nie można celebrować nabożeństw z ogólną spowiedzią i ogólnym rozgrzeszeniem.

Udział w nabożeństwie pokutnym np. "Bußgottesdienst" nie odpuszcza grzechów ciężkich! Nabożeństwo takie zawsze winno być przygotowaniem do zwykłej spowiedzi usznej w konfesjonale!

***

W NASZEJ MISJI:

  • Do sakramentu Pokuty można zazwyczaj przystąpić pół godziny przed każdą Mszą św! W razie potrzeby termin spowiedzi można również ustalić indywidualnie.  
  • Ponadto przed świętami Wielkanocnymi oraz Bożego Narodzenia organizowana jest specjalna spowiedź parafialna. Jej terminy podawane będą w ogłoszeniach duszpasterskich, na stronie internetowej oraz w gazetce parafialnej.
  • Wizytę u chorych połączoną z udzieleniem sakramentu Pokuty, Komunii św. oraz ewentualnie sakramentu Namaszczenia Chorych należy ustalić z księdzem Proboszczem. Można to uczynić osobiście lub telefonicznie.